Streda, 25. apríl 2018
Polojasno  12,6 °C
Mimoriadne správy

Desať najlepších leteckých spoločností na svete pre rok 2015

 Www.lavanguardia.com  17. august 2015  983
Desať najlepších leteckých spoločností na svete pre rok 2015

Poradenská spoločnosť Skytrax zostavila rebríček najlepších aerolínií na základe vyjadrení 18 miliónov cestujúcich z celého sveta.

1. Qatar Airways

Skytrax World Airline udelila ocenenie za najlepšiu leteckú spoločnosť na svete pre rok 2015 aerolinkám Qatar Airways. Katarská spoločnosť so sídlom v Dauhe opäť dosiahla vrchol rebríčka, na čele ktorého bola aj v rokoch 2011 a 2012. Qatar Airways má viac ako 140 destinácií po celom svete a je považovaná za jednu z najlepších leteckých spoločností na Blízkom východe.Toto ocenenie je obzvlášť významné, pretože je založené na vyjadreniach cestujúcich z celého sveta. V roku 2015 sa Skytrax opýtal 18 000 000 cestujúcich z viac ako sto krajín na spokojnosť poskytnutých služieb z rôznych oblastí ako napr. pohodlie, starostlivosť, jedlo, ponúknuté služby.

2. Singapore Airlines

Ázijský vlajkový dopravca Singapore Airlines zaujíma v rebríčku druhé miesto. Spoločnosť, považovaná za jednu z najlepších na svete, má svoju operačnú základňu na letisku Changi. V roku 2015 dosiahla v rebríčku rovnakú pozíciu ako minulý rok. 

3. Cathay Pacific Airways

Treťou najlepšou leteckou spoločnosťou na svete, z pohľadu opýtaných pasažierov, je tentoraz Cathay Pacific Airways - ázijská spoločnosť založená v Hong Kongu. Spoločnosť, ktorá bola v minulom roku na čele rebríčka, lieta do 59 destinácií a je považovaná za jednu z najmodernejších.

4. Turkish Airlines

Na štvrtom mieste sa umiestnil jediný európsky prepravca v rebríčku - spoločnosť Turkish Airlines. Turecká národná letecká spoločnosť, so sídlom v Istanbule, postúpila tento rok o stupienok vyššie oproti minulému roku. Lieta celkovo do 261 destinácií a v minulom roku prepravil cca 50 miliónov cestujúcich.

5. Emirates

Na ďalšej priečke sa umiestnila spoločnosť Emirates, ktorá má sídlo v saudskoarabskom Dubaji, čím si pohoršila svoje umiestnenie v rebríčku oproti minulému roku o jednu pozíciu. Letecká spoločnosť, ktorá bola v roku 2013 považovaná za top one prepravcu, lieta do 134 destinácií. Niet divu, že v tomto roku bola ohodnotená ako najlepšia v ponuke služieb zábavy a rozptýlenia počas letu. 

6. Etihad Airways

Na šiestom mieste sa nachádza ďalšia letecká spoločnosť zo Spojených arabských emirátov Etihad Airways, so sídlom v Abu Dhabi (v minulom roku bola na deviatom mieste). Má flotilu 101 lietadiel a lieta do 120 destinácií. Po celom svete je známa najluxusnejšími službami ponúkanými v leteckom odvetví, ako sú luxusné suity, či služby komorníka na palube.

7. ANA All Nippon Airways

Populárna japonská letecká spoločnosť All Nippon Airways - známa ako ANA, si oproti minulému roku pohoršila o jednu priečku a umiestnila sa tentoraz na siedmom mieste. Spoločnosť lieta do viac ako 80 destinácií, z ktorých väčšina je medzinárodných. V poslednom čase sa spoločnosť zviditeľnila personalizáciou svojich lietadiel na rôzne témy – tou poslednou bol film Star Wars, ktorý mal premiéru v tomto roku.

8. Garuda Indonesia

Garuda Indonesia, letecká spoločnosť so sídlom v Jakarte, je v našej krajine prakticky neznáma. Podľa rebríčka Skytrax je v tomto roku ôsmou najlepšou leteckou spoločnosťou na svete. Indonézsky národný prepravca lieta do takmer 100 destinácií, z ktorých niektoré sú medzinárodné. Spoločnosť je známa svojimi službami na palube, ktorými si získala uznanie, podobne ako najlepší v tejto oblasti.

9. EVA AIR

Taiwanská letecká spoločnosť EVA AIR sa dostala na deviatu pozíciu v rebríčku tých najlepších pre rok 2015 (v minulom roku obsadila 12. pozíciu). Zároveň bola ocenená ako najčistejšia na svete. EVA AIR lieta do 45 destinácií a ponúka osobné a nákladné služby na letiskách v Európe, Ázii, Austrálii, na Novom Zélande a v Severnej Amerike.

10. Qantas Airways

Qantas Airways uzatvára prvú desiatku najlepších aerolínií sveta v rebríčku zostavenom spoločnosťou Skytrax pre rok 2015. Austrálsky vlajkový prepravca obhájil svoje umiestnenie z minulého roka. Spoločnosť má sídlo v Sydney. V prevádzke je od roku 1920 - je to tretia najstaršia spoločnosť na svete. V súčasnej dobe lieta do viac ako 40 destinácií.