Štvrtok, 25. apríl 2024
Slnečno  7,5 °C
Mimoriadne správy

Desať najneuveriteľnejších miest, ktoré vyzerajú ako z inej planéty

 www.abc.es  25. máj 2015  5054  
Desať najneuveriteľnejších miest, ktoré vyzerajú ako z inej planéty

Nemusíte cestovať do vzdialených galaxií, aby ste navštívili niektoré dych vyrážajúce miesta, ktorými nás naša planéta udivuje.


1. Jaskyňa Waitomo Glowworms, Nový Zéland (Severný ostrov)


Arachnocampa luminosa je druh komára, ktorý sa vyskytuje jedine na Novom Zélande. Prezývajú ho aj „svetluška v tme“, pretože jeho telo, ako aj jeho larvy, sú luminiscenčné. Tisíce týchto malých tvorov vyžarujú nezameniteľné oslnivé svetlo, ktoré rozjasňuje celú jaskyňu. Vstúpte do čarovnej krajiny a prevezte sa loďou po riečke Waitomo, kde vám na cestu budú svietiť tisícky drobných „svetlušiek“! Táto jedinečná jaskyňa je turistickým lákadlom a veľkým magnetom pre návštevníkov z celého sveta. 



2. Jazero Natron, Tanzánia

Jazero Natron sa nachádza v blízkosti hraníc s Keňou. Okolie jazera je neobývané. Výnimočné červené sfarbenie vody spôsobujú riasy. Vysoké množstvo soli vo vode, ako aj jej vysoká teplota (teplota pri jazere býva často nad 40 °C) vytvárajú miesto neobývateľné pre väčšinu zvierat. Výnimkou sú ryby Alcolopia Alcalina, ktoré sa dokážu prispôsobiť týmto mimoriadnym podmienkam a plameniaky, ktoré dokážu jeho vodu filtrovať. 

  


3.  Hora Roraima, Venezuela


Hora Roraima, známa aj pod názvom Tepuy Roraima, je najvyššia zo skupiny stolových vrchov v Južnej Amerike a zároveň je aj najvyššou horou v Guyanskej vysočine. Náhorná plošina týchto stolových vrchov patrí k najstarším geologickým útvarom na Zemi, ktoré vznikli v období pred dvoma miliardami rokov. 


4. Púšť Salvador Dalí, Bolívia


Púšť Salvador Dalí, zjednodušene nazývaná „Dalí“, je súčasťou štátnej prírodnej rezervácie Eduardo Avaroa a nachádza sa v juhozápadnej časti Bolívie, južne od Potosí. Je to najnavštevovanejšia chránená oblasť v krajine. Plocha 110 km2 zvýrazňuje suchý a vyprahnutý ráz tejto oblasti. Atmosféra obklopujúca túto časť krajiny je tak neskutočná a „surrealistická“ ako niektoré Dalího obrazy. Turistickou atrakciou je nezvyčajný skalný útvar Arbol de Piedra (Kamenný strom), ktorý vyčnieva z piesočných dún do výšky 7 metrov. 



5. Jazero Spotted, Kanada


Soľné alkalické jazero Spotted, nachádzajúce sa v Britskej Kolumbii, obsahuje vysokú koncentráciu minerálov, ako je vápnik, striebro, titán a ďalšie. Väčšina vody sa v lete odparuje a odhaľuje tak farebné minerálne ložiská. V jazere sa objavujú farebné „škvrny“ v závislosti od zloženia minerálov a od sezónneho množstva zrážok. Jazero je po stáročia uctievané ako posvätné miesto a pripisujú sa mu aj liečivé účinky.



6. Sopka Mutnovsky, Rusko


Vulkanický komplex je turistickým lákadlom južnej Kamčatky. Kráter sopky má priemer až 2 km. Na úpätí sopky sú dve ľadové polia, kde sú nádherné ľadové jaskyne. Pestrofarebné svetlá osvetľujú priehľadný strop jaskyne, čím vo vás vyvolávajú pocit, že ste sa ocitli v „rozprávke“. Na okraji ľadovca je termálna oblasť s množstvom fumarol a horúcich gejzírov. Na úpätí sopky je vybudovaná geotermálna elektráreň. 



7. Badad-e Surt, Irán


Badad-e Surt sa nachádza v v provincii Mazandaran, v severnom Iráne. Toto čarokrásne územie tvoria stupňovité travertínové terasy, ktoré po tisíce rokov formovala voda z dvoch horúcich minerálnych prameňov vytekajúcich z pohoria. Pramene majú rôzne minerálne zloženie. Veľmi slanej vode z prvého prameňa, ktorá sa zhromažďuje v malom bazéne, sa pripisujú liečivé účinky. Voda z druhého prameňa má kyslú chuť a má prevažne oranžovú až červenú farbu. Voda z oboch prameňov sa spája, ochladzuje a ukladá minerály na úbočí pohoria ako očarujúce farebné schody.



8. Caňo Cristales, Kolumbia


Prírodný zázrak rieku Caňo Cristales nájdete v pohorí Sierra de La Macarena. A prečo ju nazývajú aj „Riekou piatich farieb“ alebo „Najkrajšia rieka na svete“? Pretože v jej skalnom podloží sú sladkovodné riasy rôznych farieb (najmä červenej, žltej, zelenej, modrej a čiernej), ktoré vytvárajú pocit, že sa pozeráte na rieku piatich farieb.



9. Zhangye Danxia, Čína


Pestrofarebné pieskovcové útvary Danxia (od roku 2010 zapísané na zozname UNESCO) sa nachádzajú v Národnom geologickom parku Zhangye Danxia v provincii Gansu, vznikali viac ako 20 mil. rokov. Rôznorodé tvary pohorí sú výsledkom pôsobenia tektonických dosiek, ktoré sa podieľali aj na formovaní Himalájí. Svojim tvarom a rôznofarebnými vlnami pripomínajú vrstvy poschodovej torty. Rozsiahla oblasť intenzívnych farebných údolí, vodopádov a prírodných stĺpov vyzerá skôr ako impresionistický obraz. Farby pieskovca sa počas dňa menia, pričom najvýraznejší „umelecký“ dojem zažijete počas dažďa, kedy farby vystúpia a zintenzívnia svoje odtiene. 



10. Sud Lipez, Bolívia


Prírodnú rozmanitosť Bolívie, ktorá láka turistov, asi najviac vystihuje provincia Sud Lipez v departmente Potosí. Toto jedinečné územie je tvorené povodiami dvoch vysokohorských riek s názvom Puna Salada. Priemerná nadmorská výška tohto územia presahuje 4 000 m. Vzhľadom k nadmorskej výške je klíma extrémne suchá, čo spôsobuje časté sneženie a silné dažde v mesiaci december a tiež veľké teplotné rozdiely medzi dňom (+ 30°C) a nocou (- 25 °C). Extrémne počasie spôsobilo vznik vyprahnutých andských vysočín a púští, iba kde-tu prerušených malou oázou na zavlažovanie. Provincia má niekoľko soľných jazier a gejzír s názvom „Sol de Maňana“.