Pondelok, 23. apríl 2018
Mierna oblačnosť  13,8 °C
Mimoriadne správy

Trumpovo vyšetrovanie porušuje medzinárodné obchodné štandardy, bráni sa Čína

 Webnoviny  11. január 2018  21
Trumpovo vyšetrovanie porušuje medzinárodné obchodné štandardy, bráni sa Čína

PEKING 11. januára (WebNoviny.sk) - Peking bude „odhodlane“ chrániť svoje obchodné záujmy, pokiaľ Washington obviní Čínu z toho, že nevhodným spôsobom núti zahraničné spoločnosti, aby jej odovzdávali svoje technológie.

Oznámilo to vo štvrtok čínske ministerstvo obchodu. Vyšetrovanie, ktoré nariadil americký prezident Donald Trump, znamená „jednostranný a protekcionistický“ krok, ktorý porušuje medzinárodné obchodné štandardy, uviedol hovorca ministerstva.

Nariadenie preskúmať možnosti vyšetrovania obchodných praktík Číny, ktorá má nútiť americké firmy, aby výmenou za prístup na tamojší trh odovzdávali svoje duševné vlastníctvo, Trump podpísal v auguste.

Odporúčame:
Kanada podala sťažnosť na Spojené štáty, upozorňuje na nespravodlivé zavedenie cla

O formálnom začatí vyšetrovania následne rozhodol federálny úrad amerického splnomocnenca pre obchod. Oznámenie rozhodnutia v kauze sa podľa agentúry AP očakáva ešte tento mesiac, hoci americké úrady pre jeho zverejnenie zatiaľ nestanovili konkrétny dátum.

Peking vyžaduje od výrobcov automobilov a ďalších zahraničných spoločností, aby v krajine vytvárali spoločné podniky s domácimi, zvyčajne štátom vlastnenými firmami. Od zahraničných firiem tiež čínske úrady často žiadajú, aby sprístupnili svoje technológie lokálnym partnerom, ktorí sa môžu stať ich konkurentmi.

Viac k témam: Čína, Donald Trump, obchod, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Trumpovo vyšetrovanie porušuje medzinárodné obchodné štandardy, bráni sa Čína © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Diskusia