Utorok, 23. apríl 2024
Mimoriadne správy

Žitňanskú mrzí odmietnutie dekriminalizácie drog, avizuje novelu so zapracovanými pripomienkami

 Webnoviny  21. február 2018  296  
Žitňanskú mrzí odmietnutie dekriminalizácie drog, avizuje novelu so zapracovanými pripomienkami

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) - Ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd) mrzí, že medializované námietky k súčasnému zneniu návrhu zákona o čiastočnej dekriminalizácii drog nezazneli počas dlhého legislatívneho procesu. Vyjadrila sa tak po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom bol bod programu o drogách vyradený.

Podľa jej názoru je odlišovanie tvrdých a mäkkých drog istou cestou k diskusii a jej rezort je pripravený vyhotoviť aj verziu, ktorá by dekriminalizovala iba mäkkšie návykové látky. "Pripravíme nový návrh, v ktorom budú zahrnuté pripomienky koaličných partnerov," povedala po rokovaní Žitňanská. Zatiaľ však nevedela určiť, kedy by mohol byť nový materiál pripravený.

"Mňa osobne mrzí, že v rámci celého dlhého legislatívneho procesu súčasné námietky nikto nepoložil na stôl. V takom prípade sme sa mohli na tieto témy rozprávať oveľa skôr," uviedla Žitňanská. Proti súčasnému zneniu bola najmä Slovenská národná strana, ktorá v utorok avizovala, že jej predstavitelia zákon v takejto forme nepodporia.

Dôležitá je diagnostika a liečenie


"Pri odbornej verejnosti je zhoda, že súčasná, na papieri veľmi tvrdá právna úprava často nesmeruje k tomu, že by sme dokázali zachytávať obchodníkov s drogami, ale naopak, kriminalizujeme najmä mladých ľudí, ktorí iba experimentujú," priblížila ministerka. Ročne pribudne približne 300 až 400 potrestaných ľudí za užívanie návykových látok.

Odporúčame:
Na Slovensku narástol počet liečených zo závislosti, dekriminalizácia drog podľa SNS zvýši dopyt

Podľa Žitňanskej je dôležitejšia u mladých ľudí diagnostika, či liečenie. "Lepšie je ísť cestou zdravotníckej pomoci alebo samotného liečenia ako kriminalizáciou," doplnila a dodala, že podľa oficiálnych štatistík až 30 percent mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, čo inými slovami znamená, že každému tretiemu z nich hrozí trestné stíhanie.

Ministerka ešte v októbri minulého roka návrh zákona odôvodňovala tým, že prísne by mali byť postihovaní najmä tí, ktorí riešia drogy vo veľkom a za dôležité považuje aj pomoc a prevenciu v prípade drobných užívateľov drog. Navrhovanou legislatívou sa rezort podľa Žitňanskej snažil stanoviť hranicu medzi trestným činom a priestupkom, ale držba akéhokoľvek množstva drogy by bola naďalej protiprávna.

Chceli definovať maximálne množstvá


Ministerstvo spravodlivosti chcelo po novom definovať množstvá jednotlivých látok, za ktoré by previnilcom hrozili pokuty a napomenutia. Ako priestupok by mohol byť skutok posudzovaný iba v prípade, že u daných osôb zaistili drogu na vlastnú spotrebu raz za 12 mesiacov. Maximálna pokuta mala byť 165 eur. V prípade marihuany malo ísť napríklad o jeden gram, pri pervitíne a amfetamíne o 0,2 gramu a pri heroíne o 0,5 gramu.

Zároveň sa však malo posudzovať aj množstvo účinnej látky v gramáži. Takéto množstvá boli stanovené na základe odporúčania Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru podľa poznatkov z praxe. V prípade mladistvých do 18 rokov navrhovali zdravotnícku diagnostiku či liečbu závislosti.

Viac k témam: dekriminalizácia drog, Lucia Žitňanská, Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Žitňanskú mrzí odmietnutie dekriminalizácie drog, avizuje novelu so zapracovanými pripomienkami © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.