Nedeľa, 25. február 2018
Polojasno  -2,8 °C
Mimoriadne správy

ŽSR uviedlo do prevádzky nové priecestné zabezpečenia, minister Érsek vyzval k zodpovednosti

 Webnoviny  19. január 2018  20
ŽSR uviedlo do prevádzky nové priecestné zabezpečenia, minister Érsek vyzval k zodpovednosti

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) v piatok uviedli do prevádzky nové priecestné zabezpečovacie zariadenie na železničnom priecestí medzi obcami Pažiť a Veľké Uherce (okres Partizánske).

Nachádza sa na traťovom úseku Nitrianske Pravno - Nové Zámky v kilometri 6,48. Ako v piatok informoval štátny správca železničnej infraštruktúry, priecestné zabezpečovacie zariadenie avizuje účastníkovi cestnej premávky výstražnou svetelnou a zvukovou signalizáciou prichádzajúci vlak, pričom signalizácia je doplnená závorami.

"Novovybudované priecestné zabezpečovacie zariadenie bolo realizované v rámci stavby Zvyšovanie bezpečnosti na železničných priecestiach," uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Investícia dosiahla objem vyše 869 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (1 mil. eur vrátane DPH).,

Odporúčame:
Budova prekladiska v Čiernej nad Tisou nevyhovuje, štátne železnice a Cargo ju plánujú opraviť

"Ide o priecestné zabezpečovacie zariadenie s automatickým ovládaním odvodeným od jazdy železničného vozidla v obvode priecestia alebo od činnosti staničného zabezpečovacieho zariadenia v železničnej stanici Veľké Uherce, v závislosti od polohy železničného vozidla," dodala Pavliková.

Kontrolný deň na priecestiach


Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek v piatok uskutočnil kontrolný deň na železničných priecestiach v Dolnom Štále a Dolnom Bare neďaleko Dunajskej Stredy. Zámerom bolo zvýšiť povedomie všetkých účastníkov cestnej premávky a predchádzať nehodám na železničných priecestiach. Počet dopravných nehôd na železničných priecestiach sa totiž naďalej zvyšuje, pričom vlani sa stalo päťdesiat nehôd, pri ktorých prišlo o život šesť ľudí.

Odporúčame:
Minister Érsek mal už dávno konať, vyhlásil Kollár a vyzval k riešeniu problémov D1 na Liptove

"Smutným faktom je, že nehôd na železničných priecestiach neubúda. Napríklad, v porovnaní s rokom 2016 je ich o dvanásť viac. Preto nechceme chodiť na tieto miesta až vtedy, keď sme svedkami nehôd, ale naopak, snažme sa im hlavne predchádzať," povedal Érsek. Zároveň vyzval všetkých vodičov aj chodcov, aby sa správali zodpovedne a nevstupovali na priecestia, keď svieti červená signalizácia s tým, že vlak môže byť veľmi blízko.

Nové zabezpečovacie zariadenia


"V rámci projektu Zvýšenie zabezpečenia 75 priecestí sa do roku 2023 plánuje vybudovanie nových priecestných zabezpečovacích zariadení, prípadne doplnenie existujúcich zabezpečovacích zariadení. V správe ŽSR je 2 102 železničných priecestí, z toho 1 068 je zabezpečených," priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

"ŽSR zároveň vo Veľkom Mederi pripravujú pilotný projekt - položenie 3D pásov na ceste pred železničným priecestím, ktoré majú vodiča upozorniť, aby včas spomalil. Ak projekt preukáže svoju úspešnosť, bude sa realizovať aj na ďalších železničných priecestiach," dodala.

Rezort dopravy spoločne so ŽSR pripravujú v tomto roku niekoľko vzdelávacích projektov, ktoré majú pomôcť zvýšiť bezpečnosť na železničných priecestiach a byť výstrahou pred možnými fatálnymi následkami zrážky s vlakom. Takou má byť napríklad simulovaná zrážka vlaku s cyklistom.

Viac k témam: Arpád Érsek, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - ŽSR uviedlo do prevádzky nové priecestné zabezpečenia, minister Érsek vyzval k zodpovednosti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Diskusia