Nedeľa, 25. február 2018
Polojasno  -2,8 °C
Mimoriadne správy

Banka HSBC pyká za zmanipulované transakcie s devízami, v USA zaplatí vyše sto miliónov dolárov

 Webnoviny  19. január 2018  15
Banka HSBC pyká za zmanipulované transakcie s devízami, v USA zaplatí vyše sto miliónov dolárov

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Britská banka HSBC, ktorá je najväčším európskym peňažným ústavom, súhlasila so zaplatením 101,5 mil. USD, aby urovnala kriminálne vyšetrovanie v USA týkajúce sa zmanipulovaných transakcií s devízami. Súčasťou urovnania je pokuta vo výške 63,1 mil. USD a odškodnenie nemenovaného korporátneho klienta v sume 38,4 mil. USD.

Banka uznala, že jej obchodníci v záujme dosiahnutia vlastného zisku dvakrát zneužili dôverné informácie, ktoré im poskytli klienti. Banka sa tiež dohodla, že zintenzívni svoj program dodržiavania pravidiel a vnútornú kontrolu a sľúbila úplnú spoluprácu s regulátorom a orgánmi činnými v trestnom konaní. Informoval o tom britský portál bbc.com.

V súvislosti s vyšetrovaním transakcií s devízami bol už v minulom roku usvedčený jeden z bývalých bankárov HSBC. Porota v USA rozhodla, že sa v roku 2011 dopustil podvodu v obchode s devízami, v ktorom bola klientom banky firma Cairn Energy. HSBC už spoločnosť Cairn Energy odškodnila sumou približne 8 mil. USD.

Odporúčame:
Európska komisia navrhla nové pravidlá pri stanovovaní sadzieb DPH, majú zabrániť podvodom

Portál bbc.com dodal, že v novembri minulého roka britská banka súhlasila s tým, že francúzskym úradom zaplatí pokutu 300 mil. eur s cieľom urovnať dlhodobé prešetrovanie, ktoré sa týkalo daňových únikov jej francúzskych klientov. Francúzska finančná prokuratúra totiž tvrdila, že pri daňových únikoch francúzskym klientom pomáhala švajčiarska divízia privátneho bankovníctva HSBC.

Viac k témam: Banka HSBC, polícia, USA, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Banka HSBC pyká za zmanipulované transakcie s devízami, v USA zaplatí vyše sto miliónov dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.

Diskusia